Google

piątek, stycznia 30, 2009

MONITORY - jak wybrać?




Monitor - nieodzowna część składowa zestawu komputerowego. Jeszcze niedawno, te oparte na kineskopie, zajmowały pół biurka. Obecne - oparte na technologii LCD - dochodzą do kilku centymetrów grubości. Wybór jest ogromny - większość szanujących się producentów sprzętu komputerowego posiada w ofercie gamę modeli dla wszelakich zastosować użytkowych.



Monitor CRT vs LCD - bezpośrednia konfrontacja

Są więc modele o dużych przekątnych i jeszcze większych rozdzielczościach dla projektantów i architektów, duże z szybkim odświeżaniem modele dla graczy, biurowe o wysokich rozdzielczościach i kompaktowe - dla mniej wymagających użytkowników. Często rozbudowane o głośniki, czytniki kart, złącza USB.

Poradzimy jak odszyfrować terminologię (np. PVA, TFT, AMLCD) i wyjaśnimy czy mniejsza plamka jest lepsza od większej, a kontrast wyższy, czy niższy.

Wybierając monitor należy zwrócić uwagę wielkość... plamki. Im mniejsza tym lepiej, bo więcej punktów zmieści się na matrycy, czyli monitor odwzoruje więcej kolorów i szczegółów wyświetlanych obiektów. M
inimum i standard to obecnie 0,28 mm, ale powszechnieją urządzenia z plamką 0,26 i 0,24, a opracowywane są mniejsze.
Ważny jest również kontrast. Jak w przypadku telewizorów LCD - im wyższe wartości tym głębsze kolory i wyraźniejszy obraz. 1000:1 to minimalny standard. Wartości są zróżnicowane od typu zastosowanej matrycy. Coraz powszechniej monitory LCD konstruowane są w formacie 16:9. Minimalna rozdzielczość jaką powinien wyświetlać monitor to 1280x1024.
Stosowanych jest 5. rozwiązań (LCD):
  • AMLCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny z aktywną matrycą, bardzo lekki i oddający dużą gamę kolorów, stosowany głównie w notebookach, czas reakcji ok. 15 ms;
  • MVA - matryca z wielokierunkowym ułożeniem ciekłych kryształów, zapewnia szeroki kąt widzenia w pionie i w poziomie (do 170 stopni), rozwiązanie konstrukcyjne ogranicza utrudnienia w pracy z błędem piksela - to pozwala pracować profesjonalnie na dużych matrycach powyżej 19", znakomite odwzorowanie kolorów, szybki czas reakcji;
  • PVA - mutacja matryc MVA opatentowana przez Samsunga, do zalet MVA dołożono wyższy osiągany kontrast - ponad 1,5 tys:1 co zapewnia czarniejszą czerń i bielszą biel, reakcja - ok. 20ms;
  • TFT - matryca sterowana cienkimi tranzystorami (jeden odpowiedzialny za piksel) co zwiększa parametry obrazu, jedna z najpopularniejszych technologii w monitorach 15-17", czas reakcji ok. 5-8 ms;
  • TN - matryce dla graczy i miłośników kina z komputera, szybkie - reakcja na poziomie 3-5 ms, słaby kąt widzenie i jedynie 262-tysięczna paleta kolorów;
  • In-Plane Switching - matryca łącząca zalety rozwiązań MVA i TN - szybkość reakcji przy bogatej palecie barw i szerokim kącie widzenia, sprawdza się dobrze w zastosowaniach profesjonalnych.

Monitory CRT (kineskopowe) odchodzą do annałów historii. Jednak wciąż są minimalnie tańsze do modeli LCD. W kilku aspektach wciąż lepsze są od ciekłokrystalicznych następców. Krótka charakterystyka:
  • mniejsze plamki (+),
  • lepsze odwzorowanie kolorów (czerń jest czarna) (+),
  • szeroki kąt widzenia (+),
  • lepsze w grach akcji/FPP/TPP (+),
  • odkształca obraz (-),
  • zużycie prądu (-),
  • gabaryty (-),
  • mniejsza od nominalnej przekątna ekranu (-).

Jak z monitora CRT zrobić LCD? Humorystyczny poradnik

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem LCD nigdy nie wyświetli czarnego koloru a smużenia będą zminimalizowane ale zawsze będą bo ciekły kryształ nie przeskoczy pewnych technologi!
    Pozdro!

    OdpowiedzUsuń
  2. A jeżeli chodzi o gabaryty...no to jak bym mieszkał w kontenerze to może kupiłbym LCD bo zajmuje miniej miejsca..ale na szczęście mieszkam w normalnym mieszkaniu i mam spore biurko więc ta przewaga LCD nie ma dla mnie żadnego znaczenia!

    OdpowiedzUsuń

Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.

Popularne posty