Google

niedziela, stycznia 11, 2009

KONFIGURACJA SIECI BEZPRZEWODOWEJ - INSTRUKCJA wg D-LINK


Instalacja routerów, kart sieciowych (PCI, PCMCIA, USB, itp.), konfiguracja access pointów, adresów IP, serwerów DHCP, adresów MAC i kodowanie transmisji danych - jak to zrobić sprawnie, żeby nie nabawić się nerwicy i uchronić się przed atakiem ze strony buszujących w sieci hakerów?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne do ogarnięcia dla informatyka, a co dopiero laika, ale poradnik video pozwoli postawić sprawnie działającą i skutecznie zabezpieczoną bezprzewodową sieć domową/biurową
.




Źródło. serwis IDG.pl przy współpracy z D-Link (14 min.)

Trend do usprawnienia i intuicyjnej obsługi bezprzewodowych sieci dotarł do producentów tego rodzaju urządzeń. Dlatego też skonfigurowanie ruterów (tzw. access pointów) z kartami sieciowymi (wbudowanymi w większość obecnie produkowanych laptopów i powszechnie dostępnymi we wszelkich odmianach dla komputerów stacjonarnych) ogranicza się do podłączenia urządzeń i zainstalowania sterowników.

Konfiguracja przebiega zaś intuicyjnie poprzez przeglądarki internetowe i tylko od poziomu zaawansowania wiedzy informatycznej zależy ilość czasu jaką poświęcimy na uruchomienie połączenia. Ustawienia adresów IP (statycznych lub dynamicznych) od dostawcy internetu (provider'a), ustawienia DHCP, adresy MAC przebiegają praktycznie z automatu.

Poziom bezpieczeństwa przesyłu danych możemy zabezpieczyć według własnej pomysłowości dzięki intuicyjnie obsługiwanym standardom szyfrowania WEP lub WPA (serwer RADIUS).

Najważniejsze, by nie ustawić rutera przy źródłach pól elektromagnetycznych - mocnych kolumnach głośnikowych, czy mikrofali lub w metalowym pudełku. W takiej sytuacji sieć bezprzewodowa po prostu nie będzie sprawnie działać.

Do użytku domowego (małego biura) polecane są rutery i karty pracujące w standardzie radiowym 2,4 GHz np. Linksys WRT54GL, czy D-Link DIR-615. Dla biznesu przeznaczone są urządzenia 5 GHz, m.in. OvisLink WLA-9000AP, D-Link DWL-7100AP, czy najnowszej generacji Linksys WRT350N (standard 802.11n). Wybierając kartę sieciową warto wybrać urządzenie tego samego producenta - chodzi o tzw. dogadywanie sie sprzętu, czyli bezproblemową współpracę, np. do Linksys WRTL54 GL można dobrać kartę WMP54G (PCI), a do D-Linka DIR-615 kartę PCMCIA - WNA1330. Gama możliwych konfiguracji jest oczywiście o wiele większa i zależy od oczekiwań wydajnościowych oraz zasobności portfela...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.

Popularne posty