Google

poniedziałek, maja 30, 2011

JAK ZABEZPIECZYĆ TOŻSAMOŚĆ NA FACEBOOKU - PORADY



O Facebooku powstają już artykuły, klipy i blogi, a wkrótce zapewne opracowania naukowe i książki. Popularny serwis społecznościowy poza masą ciekawych i przyjemnych opcji ma również swoją ciemną stronę - zabezpieczenia konta. Niefrasobliwi użytkownicy tej platformy mogą w przykry sposób odkryć pewnego dnia, że nie są już właścicielami swojego konta (wersja ostateczna) lub wykluczani są przez znajomych za spamowanie ich tablic i skrzynek wiadomości (wersja do odkręcenia). Jak się przed czymś takim obronić? Oto kilka wskazówek.


Krótki kurs wideo, jak ustawić sobie bezpieczne konto FB.

Do centrum zabezpieczeń swojego profilu można się dostać po zalogowaniu, przez zakładkę Konto|Ustawienia prywatności.

Tutaj można ustawić klikając na opcję Dostosuj ustawienia poziom zabezpieczeń i "widzialności" naszej aktywności na portalu, czyli
  • kto może oglądać posty i zdjęcia oraz je komentować,
  • kto może publikować na naszej tablicy,
  • kto zobaczy nasze poglądy i inne dane prywatne jak np. data urodzin,
  • kto może zobaczyć adresy kontaktowe do ciebie.
Dostępne są opcje: wszyscy, znajomi znajomych, tylko znajomi i inne. Najgorsze jest wybranie opcji "wszyscy" we wszystkich kategoriach - w ten sposób osoby niepowołane mogą wyciągnąć wszystkie informacje o nas bez naszej wiedzy, a do tego wysondować naszych znajomych na "nasz rachunek". Najbezpieczniej jest ustawić opcję "tylko znajomi" i z głową akceptować lub zapraszać gości do swojego profilu.

Poza regulacją Udostępniania jest jeszcze: połączenia na Facebooku, aplikacje i witryny oraz listy zablokowanych. Opcją kontrola nad sposobem udostępniania nie warto sobie zajmować czasu - to zwykły robot HELP/FAQ FB.

Połączenia na FB reguluje dostęp do możliwości wyszukiwania cię w sieci FB, informacji gdzie pracujesz, jakie masz wykształcenie, przeglądanie listy twoich znajomych, czy też wysyłanie do ciebie wiadomości. Autorzy portalu "zalecają udostępnienie wszystkim podstawowych informacji, co umożliwi znajomym znalezienie Ciebie i nawiązanie kontaktu". Jednak i w tym przypadku warto pomyśleć o wprowadzeniu pewnych ograniczeń.
Kategoria aplikacje i witryny pozwala na wyłączenie aplikacji, które oferuje Facebook, a które po prostu wyciągają z profilu informacje o naszych zainteresowaniach i podsuwają później reklamy nam i spamują naszych znajomych.
Klikając na listę zablokowanych możemy wybrać i ograniczyć dostęp do naszego profilu konkretnym witrynom jak i aplikacjom.

Do zasad bezpiecznego użytkowania FB poza wyżej wymienionymi warto dodać powściągliwość w wypełnianiu wszelkiego rodzaju ankiet - "znajomy odpowiedział na pytanie o tobie, odpowiedz na 3 pytania o twoich znajomych i dowiedz się co sądzą o tobie", itp.

Warto również ustawić w Ustawienia konta|Ustawienia|Zabezpieczenia konta opcję szyfrowanego połączenia podczas fejsbukowania oraz powiadomienia na SMS lub e-mail, gdy niezarejestrowany komputer lub urządzenie mobilne próbuje dostać się na twoje konto (i zatwierdzenia sytuacji, gdy łączysz się z innego komputera poprzez unikatowy kod wysyłany pod wybrany numer komórki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.

Popularne posty