Google

niedziela, czerwca 14, 2009

SONY HDR-TG7VE (TG7) - kamerka z GPS




Gdy Sony zaprezentowała cyfrową kamerę HighDefinition
HDR-TG3E, myślałem, że mniejszego urządzenia takiej klasy nie można skonstruować. Jak bardzo się pomyliłem pokazuje najnowszy model producenta elektronicznych technologii użytkowych - TG7VE.


tg7veŹródło. www.trustedreviews.com

Tą niewielką (3 cm szerokości/6,2 cm głębokości/11,7 cm wysokości to znacznie mniej niż wielkość dłoni dorosłego człowieka) kamerą można nakręcić ok. 6 godzin materiału HD z dźwiękiem stereo bez rozszerzania pamięci - wbudowane 16 GB. Większe karty pamięci Memory Stick równa się jeszcze dłuższy czas nagrywania.


Możliwości TG7 VE są jeszcze większe niż prezentowanej poprzedniczki - TG3 (8,11 min.).

Za jakość obrazu odpowiadają procesor obrazu BIONZ, przetwornik obrazu Exmor CMOS 1/5” z matrycą ClearVid o "wielkości" 2,3 Mpiksela (dla zdjęć ta wartość rośnie do 4 megapikseli) i obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z zoomem optycznym - 10x i cyfrowym 120x! Pewność, że rejestrowany materiał nie będzie przypominał stanu delirycznego ma zagwarantować wbudowana stabilizacja obrazu - SteadyShot. Pomocny w kręceniu scen rodzinnych/wakacyjnych jest system - znany z wielu aparatów cyfrowych - rozpoznawania i śledzenia twarzy oraz uśmiechu. Za jakość dźwięku odpowiada kierunkowy mikrofon i system kodowania Dolby Digital Stereo.

Jest jednak jeszcze jedna cecha, wyróżniająca Sony TG7VE wśród cyfrowych kamer HD. To geolokalizowanie nagrań/zdjęć. Dzięki modułowi GPS rejestrowany materiał jest przypisywany do miejsca. W domu - przy pomocy dedykowanego programu Picture Motion Browser (przeglądarka i segregatronia multimediów) - można później prześledzić szlak wakacyjnych wojaży z ilustracjami foto-video.

Kilka słów o obsłudze. Kamera TG7VE gotowa jest do pracy w ok. 3 sekundy od wciśnięcia przycisku Power. Przełączanie trybów video/foto odbywa się za pomocą dwóch sąsiadujących ze sobą przycisków na obudowie. Co ciekawe, zdjęcia można wykonywać podczas kręcenia video. Z dostępnych opcji trybu pracy są: obraz czarno-biały, sepia, pastelowy. Pozostałe opcje intuicyjnie wybiera się na dotykowym wyświetlaczu panoramicznym Clear Photo LCD plus o przekątnej 2,7 cala. Zresztą nie ma ich dużo - kamera jest w pełni zautomatyzowana (autofocus, czujnik jasności i kontrastu , ISO).

Kamera zamknięta jest w tytanowej obudowie. Komunikację z innymi urządzeniami zapewnia stacja dokująca USB 2.0. Co w dobie systemów łączności bezprzewodowej Bluetooth i Wi-Fi jest pewnym utrudnieniem, ale nie przeszkodą w obsłudze.


Kilka słów o Picture Motion Browser
To program Sony do porządkowania, zarządzania i przeglądania zasobów foto-video. W domyślnym widoku kalendarza użytkownik ma dostęp do poszczególnych zdjęć/klipów zarejestrowanych danego dnia. Poszczególne obrazy można oznaczać etykietkami, co ułatwi późniejsze przeszukanie kategorii np. święta, wakacje, zjazdy rodzinne, itp. Jest też opcja wyszukiwania twarzy w zbiorach na podstawie wybranego zdjęcia lub miejsc, albo uśmiechniętych osób. Dzięki GPS-owi i PMB galerie przypisywane są do internetowych map Google. Za pomocą jednego kliknięcia możemy wybrane zdjęcie/klip przesłać mailem, obrobić, upublicznić na mapie, czy też przesłać link GoogleMaps do galerii z podróży.

4 komentarze:

  1. Dobra kamera HD14 lip 2009, 20:28:00

    Obraz żyleta. Pięknie dźwięk zbiera. Uruchamia się w kilka sekund. Choć ostrość nie zawsze od razu łapie, zwłaszcza w gorszym oświetleniu. GPS uruchamia się tylko na otwartej przestrzeni. Mapy są bardzo ogólne. W Polsce jest dużo białych plam. Bateria starcza na 2h. Dysk 16 GB bierze 6h filmu 1440x1080-50i. Zatem od razu kupcie sobie extra baterię za 230 zł na allegro NP-FH50. Szkoda, że nie jest szerokokątna (32-320 mm).

    OdpowiedzUsuń
  2. pytanie: czy da się przypisać ślad/punkt gps do map gugla?

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam kamerę już prawie 2 lata i jestem z niej zadowolony :D Polecam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.

Popularne posty