Wyobraź sobie scenę walki Maximusa z Cesarzem Komodusem w Koloseum z GLADIATORA, albo ucieczkę Cage'a w Shelby GTS z 60 SEKUND, czy scenę spadającego Blackhawk'a z HELIKOPTERA W OGNIU na ekranie o przekątnej np. 200 cali! Niemożliwe? Nie, jeśli w domu masz projektor i "wolne" 4x3 metra ściany.
Na stronie Toshiby można zobaczyć jak ustawienie projektora wpływa na wielkość obrazu.
Źródło. www.toshiba.pl
Źródło. www.toshiba.pl
Przy cenach jak za dobrej jakości 40"-52" telewizor LCD HD można wybrać model projektora z tymi samymi parametrami, ale o bezapelacyjnie większej wielkości obrazu. O popularności tych urządzeń może świadczyć fakt, że niemal każdy producent elektroniki użytkowej ma w ofercie gamę projektorów. Jak jednak nie pogubić się w terminologii, opisach zastosowanych rozwiązaniach technologicznych i specyfikacjach modeli - w skrócie jaki projektor wybrać, pomoże ten poradnik.
Epson PowerLite Home Cinema 1080p w pełnej krasie.
Generalnie liga projektorów ma 3 klasy:
- kino domowe,
- prezentacje/mobilne,
- do stałego montażu.
W osiągach projektorów najbardziej liczą się jasność, rozdzielczość, żywotność lampy, generowany hałas i zastosowany układ generujący obraz.
Digital Light Processing i Liquid Crystal Display to 2. dominujące obecnie technologie generowanie obrazu. W uproszczeniu 1-wsza działa na zasadzie odbijania i przepuszczania wiązek jednokolorowych obrazów przez wirujące mikrolusterka w tak krótkim czasie (rzędu milisekund), że ludzkie oko rejestruje je jako jeden, wielokolorowy obraz. Liquid Crystal Display (LCD) działa na takiej samej zasadzie jak w telewizorach i monitorach z panelami ciekłokrystalicznymi.
Zaletami pierwszego systemu są:
+ większy kontrast i głębsza czerń obrazu,
+ mniejsze wymiary, a co za tym idzie, waga,
- mniejsza głębia kolorów.
LCD cechuje się:
+ "ciepłe" kolory,
+ jaśniejszy i wyraźniejszy obraz,
- podatny na mechaniczne uszkodzenia (bad piksele).
Rozdzielczość, jasność i żywotność...
Projektory obsługują gamę rozdzielczości od zwykłego SVGA (800x600) po standard HD (1920x1080), zarówno w trybach 4:3 jak i 16:9, co umożliwią oglądanie filmów i programów telewizyjnych oraz granie na komputerze/konsoli (np. na torze wyścigowym w 4 os. jednocześnie) w najwyższej jakości cyfrowego obrazu. Ważne, by przy wyborze zwrócić uwagę na możliwości procesora odpowiadającego za jasność - w domowych warunkach wystarczające jest 1500 ANSI lumenów, do zastosowań biznesowych potrzeba już ok. 2500 ANSI lm, a dla projektorów montażowych wymagane jest powyżej 5000 ANSI lumenów. We wszystkich zastosowaniach dobrze jest, gdy gwarancja opiewa na 2000 godzin bezawaryjnej pracy lampy (lub 24 miesiące). Warto jeszcze zwrócić uwagę na generowany hałas (i nie chodzi tu o dźwięk generowany przez wbudowane głośniki, ale samą maszynerię projektorów) - gdy nad głową, przez dłuższy czas dudni nam powyżej 50 decybeli, oglądanie przestaje być rozrywką, a staje się udręką. Obecnie standardem jest praca w ok. 35 dB.
Złącza i sterowanie...
Ilu producentów tyle rozwiązań w ilości złączy wejścia/wyjścia i sposobów sterowania urządzeniami. Najważniejsze, by wybrany projektor posiadał złącza HDMI, S-Video, RCA-Video, D-Sub (lub DVI) i audio. Przy rozwiązaniach biznesowych/stałego montażu przydatna jest również wbudowana obsługa bezprzewodowego dostępu do sieci - Wi-Fi. Obecnie standardem jest sterowanie urządzeniem przez pilota, ale trafiają się modele z obsługą przyciskową i menu ekranowym (OSD).
Akcesoria
Do projektorów przewidziano całą masę mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. Jeśli brakuje ściany do wyświetlenia obrazu ratować się można zwijanymi ekranami, są również uchwyty mocujące projektor do ściany, sufitu lub mobilne ramy, a na potrzeby prezentacji - laserowe wskaźniki. Ciekawą i frapującą propozycją jest myszka Logitech MX Air Mouse - nie dość, że bezprzewodowa to jeszcze sprawnie działająca w powietrzu!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.