Dyski pendrive na USB to łatwy sposób przenoszenia i archiwizowania danych. Jednak największa zaleta tych urządzeń, to jednocześnie ich największa waga. Bowiem na pendrive łatwo zainfekować komputer. Antidotum na to może być wyłączenie obsługi USB w systemie.
Takie rozwiązanie jest często stosowane w firmowych komputerach, by ograniczyć możliwość infekcji złośliwym oprogramowaniem lub wynieść poufne dane. Blokada portów USB oznacza również niemożność skorzystania z innych sprzętów, podłączanych do tego portu - myszy, klawiatury, kamery, telefonu komórkowego, itp.
By zablokować porty, należy wyedytować Rejestr systemu. W menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy polecenie "regedit" (potwierdzamy klawiszem enter). W dokumencie szukamy klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE. Tam wybieramy podgrupę SYSTEM, CurrentControlSet, Services i UsbStor. W prawej części okna klikamy 2-krotnie na wartość "Start". Zaznacz opcję Szesnastkowy i w polu Dane wartości wpisujemy cyfrę 4 (domyślnie powinna być w tym miejscu 3). Kliknij Ok, zamknij edytor rejestru i restartuj komputer.
Jako administrator systemu, można również zablokować dostęp do portów USB konkretnemu użytkownikowi. W katalogu Windows należy odnaleźć folder Inf. Plik usbstor.pnf klikamy prawym przyciskiem myszy, i we Właściwościach wybieramy kartę Zabezpieczenia. W Edycji przyciskami Dodaj lub Usuń ustalamy listę grup użytkowników lub pojedyncze konta (użytkowników), którzy mają mieć ograniczony dostęp do portów USB. Na liście Uprawnienia dla: nazwa_konta odszukujemy pozycję Pełna kontrola i stawiamy obok niej zaznaczenie w kolumnie Odmów. Zmiany zapisujemy przyciskiem Zastosuj. Tę samą operację przeprowadzamy w pliku usbstor.inf, również w katalogu Inf.
By przywrócić obsługę portów USB podane wyżej czynności należy przeprowadzić w odwrotnej kolejności.
Przydatny tekst. Dziękuję.
OdpowiedzUsuń