W zalewie produktów zalegających na sklepowych półkach wybór odpowiedniego telewizora LCD nie jest łatwy - znam to uczucie otumanienia, gdy stoi się przed migającą ścianą ekranów i próbuje skupić się na technicznych wartościach z logiką w tle...
Nowości TV LG na targach CES 2009
Są 2. szkoły wyboru telewizora. Pierwsza to według zasobności portfela. Druga według możliwości technicznych.
Zanim jednak o nich - kilka słów o samej technologii. Telewizory LCD wyświetlają obraz dzięki oddziaływaniu impulsów elektrycznych na ciekłe kryształki, które zaczynają przepuszczać światło na filtr RGB (czerwony, zielony, niebieski). Mała szerokość łączy się z ograniczeniem wielkości ekranu (nie można zbudować ekranów większych niż 120 cali). Matryce LCD są również prądożerne. Za to mniej szkodliwe dla oczu widza (nie emitują promieniowania kineskopowego) i coraz tańsze.
Wybór według zasobności portfela
To stosunkowo łatwy sposób. Z dostępnych na rynku modeli Sony BRAVIA, Panasonic Viera, Toshiba REGZA, Samsung, Sharp AQUOS, czy LG należy wybrać ten o najwyższych parametrach technicznych i gustownym wyglądzie. Dobrze również sprawdzić w salonie RTV rzeczywiste możliwości poszczególnych modeli, przyglądając się generowanym przez nie obrazom. PS. Jeśli możesz w ten sposób wybierać TV to tylko pozazdrościć.
Wybór według osiągów
Skupiamy się na parametrach technicznych telewizorów.
Skupiamy się na parametrach technicznych telewizorów.
- Przekątna ekranu
Zaczynamy od wielkości, czyli przekątnej ekranu - poniżej 30 cali nie ma co kupować LCD, bo podobne osiągi mają klasyczne telewizory kineskopowe w tej samej cenie. Dobry efekt dają telewizory 46-52-calowe. Warto jednak pamiętać o przeliczniku przekątnej do odległości od ekranu -> obraz z 46" TV najlepiej oglądać z odległości 4,6 m.
- Rozdzielczość ekranu
Minimum to standard HD (HD Ready), czyli 1366x768. Oczywiście lepszy jest standard Full HD - 1920x1080. Wysoka rozdzielczość zapewnia wyrazistość i ostrość obrazu. Na razie takie wysokie standardy można porównać przy oglądaniu filmów DVD lub Blue-ray. Dla zwykłych programów tv to bez znaczenia do czasu, kiedy standardem stanie się telewizja cyfrowa HD.
- Kontrast
Im wyższy współczynnik kontrastu np. 3000:1 tym lepiej, ale uwaga trzeba dopytywać o wartości statyczne,nie dynamiczne (sztucznie podbijane), którymi chwalą się producenci. kontrast odpowiada za odwzorowanie palety barw i ich głębię.
- Jasność
Z kontrastem łączy się jasność ekranu. Wysoka luminacja ekranu to wyrazistość obrazu, głębia kolorów oraz ilość wyświetlanych szczegółów. Standard to wartości od 450 do 600 cd/m2.
- Matryca/czas reakcji
W przeciwieństwie do innych wartości - im mniej tym lepiej. Obrazowo - czas reakcji matrycy informuje ile zajmuje ekranowi wyświetlenie nowego obrazu. Dzięki niskiemu współczynnikowi szybki ruch (np. podczas zawodów sportowych, czy filmów akcji) jest wyświetlany bez efektu smużenia. Dobry efekt dają LCD z matrycą 4 ms.
- Złącza
Im więcej różnorodnych tym lepiej. Podstawa to oczywiście HDMI, gniazdo antenowe, SCART, D-Sub. Często gamma złączy obejmuje też gniazdo jack, DVI, AV/S, USB, czy też czytnik kart SD.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz dodać swoje imię lub ksywkę! Wybierz tożsamość > Nazwa/adres URL. Pojawi się pole do wypełnienia. NIE BĄDŹ ANONIMOWY.