Google

wtorek, stycznia 31, 2012

BLOKADA PORTÓW USB PRZED PENDRIVE W WINDOWS - PORADNIK



Dyski pendrive na USB to łatwy sposób przenoszenia i archiwizowania danych. Jednak największa zaleta tych urządzeń, to jednocześnie ich największa waga. Bowiem na pendrive łatwo zainfekować komputer. Antidotum na to może być wyłączenie obsługi USB w systemie.

Źródło. www.softsupplier.com

Takie rozwiązanie jest często stosowane w firmowych komputerach, by ograniczyć możliwość infekcji złośliwym oprogramowaniem lub wynieść poufne dane. Blokada portów USB oznacza również niemożność skorzystania z innych sprzętów, podłączanych do tego portu - myszy, klawiatury, kamery, telefonu komórkowego, itp.

By zablokować porty, należy wyedytować Rejestr systemu. W menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy polecenie "regedit" (potwierdzamy klawiszem enter). W dokumencie szukamy klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE. Tam wybieramy podgrupę SYSTEM, CurrentControlSet, Services i UsbStor. W prawej części okna klikamy 2-krotnie na wartość "Start". Zaznacz opcję Szesnastkowy i w polu Dane wartości wpisujemy cyfrę 4 (domyślnie powinna być w tym miejscu 3). Kliknij Ok, zamknij edytor rejestru i restartuj komputer.

Jako administrator systemu, można również zablokować dostęp do portów USB konkretnemu użytkownikowi. W katalogu Windows należy odnaleźć folder Inf. Plik usbstor.pnf klikamy prawym przyciskiem myszy, i we Właściwościach wybieramy kartę Zabezpieczenia. W Edycji przyciskami Dodaj lub Usuń ustalamy listę grup użytkowników lub pojedyncze konta (użytkowników), którzy mają mieć ograniczony dostęp do portów USB. Na liście Uprawnienia dla: nazwa_konta odszukujemy pozycję Pełna kontrola i stawiamy obok niej zaznaczenie w kolumnie Odmów. Zmiany zapisujemy przyciskiem Zastosuj. Tę samą operację przeprowadzamy w pliku usbstor.inf, również w katalogu Inf.

By przywrócić obsługę portów USB podane wyżej czynności należy przeprowadzić w odwrotnej kolejności.

niedziela, stycznia 29, 2012

OUTLOOK NIE CZYTA LINKÓW WWW - PORADNIK



Zintegrowany z systemem Windows program pocztowy MS Outlook z niewiadomych przyczyn przestaje "widzieć" linki hypertekstowe do stron WWW, przesłane w mailach. Oto jak temu zaradzić.

By link jak ten był aktywny, wystarczy kilka klików i restart komputera.
Źródło. www.scilnet.fortlewis.edu

Problem sprawia ustawienie poziomu zabezpieczeń podczas korzystania z internetu w ustawieniach systemowych Windows. Po przejściu w tryb prywatny lub na łącza szyfrowane mogą one zostać ustawione na najwyższym poziomie i, mimo wyłączenia przeglądarki, pozostać na takim. Przez to skopiowane z Firefoksa, IE, Opery lub Chrome adresy http pozostaną nieaktywne w mailu.

By uaktywnić linki trzeba wykonać następujące czynności:
  1. zamknąć Outlook;
  2. w Panelu sterowania wybrać Opcje internetowe;
  3. w zakładce Zabezpieczenia (Security) wybrać opcję Resetuj wszystkie strefy do poziomu domyślnego (Reset all zones to default level);
  4. zresetować komputer;
  5. uruchomić Outlooka.

sobota, stycznia 28, 2012

ODZYSKIWANIE DANYCH FORMULARZY W GOOGLE CHROME I FIREFOX - PORADNIK



Pisany mozolnie post na blogu, soczysty komentarz pod artykułem, wypełniona wielostronicowa ankieta odeszły w cyfrowy niebyt, bo zawiesił się serwer, komputer, padła przeglądarka, zerwało połączenie internetowe przy zapisie lub kliknąłeś w zły przycisk?

Lazarus - niby niewielka wtyczka, a potrafi wiele. Źródło. www.google.com

Dla użytkowników Google Chrome i Firefox jest rozwiązanie. Wtyczka (plug-in) do przeglądarek o nazwie Lazarus (Łazarz), która umożliwia odzyskanie straconej pracy.

Po zainstalowaniu i zrestartowaniu przeglądarki Lazarus zaczyna w tle rejestrować każdy wciśnięty w przeglądarce internetowej klawisz klawiatury. W przypadku "zwisu" wystarczy kliknąć jego ikonkę i z listy wybrać stracony przed chwilą tekst. Dostęp do Lazarusa można zahasłować (jeśli jest taka potrzeba).

Łazarz dla

czwartek, stycznia 26, 2012

FABRYCZNE ŚMIECI NA KOMPUTERZE - PORADNIK JAK USUNĄĆ



Monitoringi zasobów, optymalizatory systemu, wersje testowe oprogramowania lub aplikacje reklamowe oraz litania wpisów w Autostarcie Windows to często stan świeżo nabytego komputera. Mnogość zbędnych "dodatków" potrafi zamulić nawet najwydajniejszy sprzęt. Nie miejmy więc wyrzutów pozbycia się zbędnego balastu. Oto kilka wskazówek usuwania crapware.

Crapware obciąży najlepszy komputer. Źródło. www.lifehacker.com.au

SlimComputer to darmowy, chociaż anglojęzyczny program, która pomoże wskazać zbędne oprogramowanie w komputerze, po przeskanowaniu go. Decyzją użytkownika jest co chce zachować ostatecznie. Trzeba uważać, bo SlimComputer nie odróżnia np. wersji testowych od pełnych programów. Po przeskanowaniu komputera (użytkownik może określić "czułość" sprawdzania), na karcie Applications pojawi się lista znalezionych programów. W kolumnie Community Rating ujrzysz stosowne oceny wydane przez internautów. Jeśli słupek kończy się w czerwonym segmencie, wielu użytkowników uznaje ten program za niepożądany. Zielony oznacza, że aplikacja została zaklasyfikowana jako przydatna. Wówczas zdecyduj, które usunąć.
W karcie Toolbars, Startup Items i Shortcuts wyświetlone są wszystkie skróty do aplikacji - usuń zaznaczenie przy tych, które mają pozostać i kliknij Remove. Potem przywołuj po kolei programy deinstalacyjne poszczególnych aplikacji i wykonaj czynności wyświetlane na ekranie.

SlimComputer

SlimComputer pozwala także pozbyć się programów i usług uruchamiających się automatycznie z Windows - karta Services. Program pokazuje tylko te usługi, które można zablokować bez obawy o zakłócenie działania systemu. Usuń zaznaczenie usług, których stanu nie chcesz zmieniać, a następnie kliknij przycisk SuperCharged.

Usunięcie plików i katalogów crapware'u to niestety nie koniec porządków. Trzeba jeszcze wyczyścić katalogi systemowe i wpisy rejestru systemowego. Służą do tego darmowe narzędzia AppRemover oraz CCleaner.

Popularne posty