Google

niedziela, sierpnia 28, 2011

JAK BEZPOWROTNIE USUNĄĆ DANE Z DYSKU TWARDEGO - PORADNIK



> usuwanie plików, wrażliwe dane

Jak pozbyć się prywatnych i "niewygodnych" danych z dysku firmowego? Nie wystarczy proste wyrzucenie i opróżnienie systemowego Kosza, nie pomoże nawet kompletny format. Są bowiem programy mogące w prosty i szybki sposób odzyskać skasowane katalogi i pliki. Opcja bezpowrotnego usunięcia plików jest dostępna w Windows, zarówno XP jak i Vista. Diskpart zapisuje bowiem całą dostępną pojemność HDD "0" (zerami).

Co zrobić, by uniknąć kłopotów w firmie, po np. zwolnieniu się lub uniemożliwić odczytanie naszych starych danych, jeśli sprzedajemy dysk.

Oto lista czynności, by całkowicie usunąć dane:
w trybie administratora wywołaj Diskpart wciskając przycisk Windows (falujące okienka) + "r" i wpisując "diskpart" (enter);
wpisz "list disk" (enter);
wybierz dysk do wyczyszczenia, wybierając jego numer z wyświetlonej listy np. "select disk 1" (zanim wciśniesz enter sprawdź, czy wpisałeś właściwy dysk, bo zostanie wyczyszczony na zawsze);
wpisz "clean all", by permanentnie wykasować dane (może to długo potrwać, bo zależy od pojemności nośnika; nie ma, niestety, paska postępu);
zakończ program poleceniem "exit".

W przypadku firmowego komputera po wykasowaniu "niewygodnych" katalogów warto zapisać dany dysk oficjalnymi pracowniczymi zbiorami danych - dokumentami tekstowymi, tabelkami statystycznymi, raportami, zdjęciami, prezentacjami, itp. z firmowego serwera. Wykasować je i ponownie skopiować. Powtórzona kilkakrotnie operacja skutecznie uniemożliwi odzyskanie pierwotnej warstwy zapisu.

Można też użyć popularnego DBAN-a (oto krótki instruktaż)

BEZPIECZNE SURFOWANIE PRZEZ DARMOWE WIFI - PORADY



Darmowe dostępy do internetu w restauracjach, knajpach, kawiarniach, na placach i zieleńcach to dobrodziejstwo dla miłośników spędzania wakacji z laptopem/netbookiem/tabletem/smartfonem pod pachą. Jednak korzystanie z publicznych Wi-Fi niesie też zagrożenia. Oto kilka porad, by wakacje on-line zakończyły się z niezhakowanym sprzętem.



Atak "man-in-the-middle" to najczęstsze zagrożenie czychające na użytkowników darmowych hot-spotów. To podsłuchiwanie i przechwytywanie danych wysyłanych drogą radiową. Dlatego specjaliści radzą ograniczanie się do sprawdzenia bieżących newsów i pogody podczas korzystania z darmowych Wi-Fi, a nie korzystania z on-line'owych kont bankowych, kont pocztowych, czy też serwisów społecznościowych (generalnie witryn do których logujemy się na hasła) i przesyłania wrażliwych danych, które mogą doprowadzić do uszczuplenia finansów lub zszargania opinii.

Inną ważną zasadą bezpiecznego surfowania z wykorzystaniem publicznych hot-soptów jest posiadanie aktualnych wersji programów antywirusowego, antymalwerowego/antyspywerowego i firewall, na szczęście dostępnych bezpłatnie w internecie.

Warto też pamiętać, że elektronika nie lubi gorąca i bezpośredniego naświetlania przez słońce.

sobota, sierpnia 27, 2011

JAK USUNĄĆ PRYWATNE DANE Z FIRMOWEGO KOMPUTERA? - CZ 2 | PORADY



> informacje wrażliwe, konto Google

W poniższym tekście piszemy jak bez naszej wiedzy komputer zbiera informacje o odwiedzanych stronach internetowych oraz gromadzonych w ten sam sposób wrażliwych danych, czyli danych prywatnych przez aplikacje związane z kontem Google (Gmail, Picasa, YouTube, Blogger, iGoogle, Mapy Google, Panoramio, itd. Napiszemy też jak je usunąć z firmowego komputera, jeśli nie chcemy by wpadły w niepowołane ręce.


Ustawienie prywatnego przeglądania WWW w Fierfox.

Standardowo Google zapisuje aktywność użytkownika poprzez swoje aplikacje z prostej przyczyny - zbierania informacji o zainteresowaniach, by sprofilować reklamy. Ten miecz ma jednak drugie ostrze - dane są zapisywane na dysku i może je odczytać osoba niepowołana. W przypadku korzystania z komputera firmowego może to mieć nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego lepiej zabronić Google gromadzenia takich informacji. Na szczęście jest to prosta czynność. W pakiecie Google'a jest aplikacja GoogleClean. Jej zainstalowanie i skonfigurowanie jest intuicyjne. W oknie programu można ustawić poziom zabezpieczeń prywatności każdej z google'owych aplikacji według własnego uznania lub automatyczną (opcja default). W GoogleClean jest również radar, którego włączenie powoduje automatyczne kasowanie danych interesujących Google po sesji.

Jak surfować w internecie incognito? Obecne wersje przeglądarek internetowych Chrome, Firefox, IE i Opera mają wbudowane opcje prywatności, dzięki którym nie zapisywane są informacje o odwiedzanych witrynach. Oto jak je uruchomić:
  • Chrome: Ustawienia na pasku narzędzi | Nowe okno Incognioto;
  • Firefox: menu Narzędzia | Przejdź do trybu prywatnego (uwaga! zostaną zamknięte wszystkie aktywne karty) (można wyłączyć w czasie działania programu - opcja Narzędzia | Opuść tryb prywatny);
  • IE: menu Bezpieczeństwo | Przeglądanie InPrivate | Ustawienia filtrowania InPrivate (pozwala określić w jakich witrynach nie powinny pozostać żadne ślady, ale może to wpłynąć na błędne wyświetlanie niektórych stron);
  • Opera: Menu | Karty i okna | Nowe okno prywatne (zabezpieczona cała sesja) lub Nowa karta prywatna.
Uwaga! Powyższe rozwiązania działają jedynie do wyłączenia programu. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki czynności trzeba powtórzyć.

Popularne posty