Google

sobota, lipca 30, 2011

JAK USUNĄĆ PRYWATNE DANE Z FIRMOWEGO KOMPUTERA? - CZ 1 | PORADY



Jak wyczyścić historię działania na firmowym komputerze? Windows (chociaż nie tylko ten system) ma tą irytującą funkcję, że rejestruje wiele z działań użytkownika, o których nie powinien wiedzieć szef. Są to historia utworzonych/otwieranych plików, stron internetowych, instalowanych dodatków (tzw. plug-inów) i programów.

Oto kilka porad jak usunąć "wrażliwe" dane z firmowego laptopa.

Warto zacząć od przeglądarki internetowej. Każda z nich w sekcji Historia przeglądania (Dane przeglądarki w przypadku Google Chrome) przechowuje adresy odwiedzanych w sieci witryn. Na szczęście każda pozwala efektywnie wyczyścić te dane. Można pójść krok dalej i zmusić przeglądarki do nie zapisywania ciasteczek (cookies) ze stron www - przeglądanie w trybie prywatnym (incognito).


Usuwanie historii przeglądanych stron www.

Usuwanie historii przeglądanych/utworzonych plików - osiągniemy to przez wyczyszczenie bufora Menu Start. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek menu i wybieramy opcję Właściwości, następnie klikamy zakładkę Menu Start i Dostosuj. Jest tam opcja Wyczyść, która usuwa listę ostatnio używanych plików w Start|Dokumenty.

środa, lipca 27, 2011

JAK PRZESŁAĆ 100 MB I WIĘKSZY PLIK MAILEM - PORADY



Obecne rozmiary plików, szczególnie multimedialnych (foto, video, audio, bazy danych) coraz częściej stawiają przed dylematem - jak przesłać je elektronicznie innemu użytkownikowi? Popularne serwisy pocztowe chwalą się zwiększającą się ilością gigabajtów, udostępnianych w elektronicznych skrzynkach. Na niezmiennym poziomie pozostaje jednak rozmiar maksymalny wiadomości e-mail - od kilkunastu do 80 MB. Również w korporacyjnych systemach poczty elektronicznej. W tym drugim przypadku rozwiązaniem jest wewnętrzny serwer wymiany plików. Co jednak zrobić, gdy mamy do przesłania kilka np. 100 MB ujęć wideo do złożenia klipu? Z pomocą przychodzi internet.

Bezpłatne serwisy przesyłania dużych plików.

W sieci dostępne są bezpłatne serwisy, które pozwalają przesyłać "ciężkie" pliki od 100 MB do nieograniczonej wielkości. Działają one na zasadzie hostingu, ale ograniczonego, bo tylko do wybranych osób.

Przesył danych wygląda mniej więcej tak, że po wpisaniu w przeglądarce adresu wybranego serwisu, wyświetla się formularz z plikiem do przesyłania i adresem e-mail odbiorcy, na który zostanie wysłane powiadomienie o oczekującej przesyłce (ważne przez od 3 dni do nawet bezgranicznie). Dla większego bezpieczeństwa można przesyłkę zahasłować (oddzielnym mailem wysłać odbiorcy kod) oraz zaznaczyć do natychmiastowego usunięcia po ściągnięciu przez odbiorcę. Poziom bezpieczeństwa podnosi również system szyfrowanego połączenia HTTPS w niektórych z serwisów przesyłowych.

Jeśli mimo powyższych zabezpieczeń nie chcesz przesyłać dużych plików na zewnętrzny serwer, dostępna jest opcja nexusa między nadawcą i odbiorcą. Serwis PipeBytes pozwala przesłać ponadnormatywny plik bezpośrednio między komputerami za pomocą specjalnego, jednorazowego adresu URL. Wystarczy wybrać plik i poczekać, aż odbiorca kliknie wygenerowany adres. Ograniczeniem jest darmowy przesył z prędkością "tylko" 512 Kb/s, by go zwiększyć trzeba zapłacić niecały 1 USD/dobę.

Zaletami powyższych sposobów przesyłania plików jest brak konieczności zakładania konta FTP oraz bezpieczeństwo poczty (plik nie jest ogólnodostępny w sieci P2P, jak w przypadku np. RapidShare).


Polecane serwisy przesyłowe
  • WeTransfer - www.wetransfer.com
  • DropSend - www.dropsend.com
  • SizableSend - www.sizablesend.com
  • YouSendit - www.yousendit.com
  • PipeBytes - www.pipebytes.com
  • SendThisFile - www.sendthisfile.com

JAK URUCHOMIĆ TERABAJTOWY HDD W WINDOWS XP | PORADY



Kupiłeś dysk twardy o pojemności 3 terabajty (TB) lub więcej, żeby zrobić archiwum dokumentów, klipów, e-booków, zdjęć, itd., ale twój wysłużony Windows XP go nie rozpoznaje? Rozwiązania są dwa. Od niezwykle prostego formatu dysku C, ale kosztownej (zakup licencji) i czasochłonnej (konfigurowanie systemu i instalacja ulubionych/potrzebnych aplikacji) przesiadce na nowszy system operacyjny jak Vista lub 7. Można również zmusić Windows XP do obsługi dysku TB.

Trochę technikologii - Windows XP potrafi jedynie obsługiwać HDD do 2,2 TB. Skąd ta granica? Otóż XP ma ograniczony LBA (Logical Block Addressing), czyli system identyfikacji sektorów z danymi (standardem jest 512 bajtów). Kolejnym ograniczeniem jest MBR (Master Block Record), czyli sektor dysku z którego XP konfiguruje i startuje dysk. Maksymalnie to 32 bity. 2 do 32 potęgi razy 512 = 2199023255552 bajtów, czyli ok. 2,2 TB.

Nie pomaga nowa technologia zwiększenia pojemności LBA do 4096 bajtów. XP i starsze aplikacje nie radzą sobie z odczytywaniem dysków w zaawansowanym formacie (Advanced Format).

Na szczęście powstał sterownik, by móc wykorzystać terabajtową powierzchnię pod Windows XP. GPT Loader Compact firmy Paragon kosztuje 20 USD i pozwala podłączyć pojemny dysk jako niesystemowy.

Na przeciw tej sytuacji wychodzą też producenci HDD. Seagate swój 3 TB dysk wyposażył w specjalny moduł USB 2.0 z chipsetem pozwalającym pracować z WinXP. Podobnie stary system LBA emuluje WesternDigital w swoim 3-terabajtowym HDD.

JAK STWORZYĆ PLAYLISTĘ NA YOUTUBE - 3 SPOSOBY | PORADY



Zamiast słuchania codziennie tej samej playlisty utworów w internetowym lub tradycyjnym radiu masz ochotę posłuchać starych piosenek The Cure, Rolling Stones, OMG, The Beatles, Nirwany, Depeche Mode? Zgrywanie płyt na mp3 jest zbyt czasochłonne i nie chcesz ograniczać sobie przestrzeni dyskowej? Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie playlisty ulubionego artysty na popularnym You Tube.


Tworzenie playlist na YT.

Na stronie www.youtube.com/disco wystarczy wpisać pożądanego artystę i już można delektować się jego twórczością. Na półprzeźroczystym pasku na dole ekranu pojawią się miniaturki wynalezionych klipów wybranego muzyka/zespołu. Kliknięcie któregoś powoduje wyświetlenie go.

W ten sam sposób można sobie wyszukać ulubiony utwór. Wówczas You Tube zaproponuje wszystkie wykonania i aranżacje oraz covery innych artystów do przesłuchania.

Playlistę można również utworzyć z różnorodnych artystów i utworów. Wystarczy wyszukać daną piosenkę i w pasku pod klipem wybrać "Playlisty". Tam wystarczy kliknąć "Utwórz playlistę" lub "Dodaj do playlisty". Zapisać i gotowe.

Stworzone playlisty można zapisać (wystarczy mieć konto na YT). Tak jak w przypadku standardowych odtwarzaczy, można wybrać odtwarzanie ciągłe lub losowe oraz autoodtwarzanie.

poniedziałek, lipca 11, 2011

JAK ZAINSTALOWAĆ VIDEOCHAT SKYPE NA FACEBOOK? - PORADY



Na popularnym portalu społecznościowym Facebook można nie tylko kontaktować się już ze znajomymi za pomocą wiadomości tekstowych (via FB, konta e-mail, a nawet SMS), ale już także na żywo za pomocą najpopularniejszego programu do wideoczatowania przez internet - Skype. Twórcy tego programu napisali specjalny aplet dla Fejsbuka (inaczej plug-in, czyli wtyczka). Teraz, by cieszyć się widokiem osoby, z którą chcemy porozmawiać, nie trzeba uruchamiać dodatkowych aplikacji/wychodzić z Facebook'a.

Instalacja jest niezwykle prosta i intuicyjna. Wystarczy po zalogowaniu się na swoje konto FB wpisać w przeglądarce adres www.facebook.com/videocalling. Otworzy nam się strona z opcją "Get started" (Rozpocznij). Z listy znajomych wybieramy osobę i na pasku czata klikamy ikonkę kamery.



Facebook poprosi o skonfigurowanie (set up) wideoczata. Postępujemy według listy poleceń ściągając specjalny, wyżej wspomniany aplet (FacebookVideoChatSetup.exe) i czekamy, aż się ściągnie i automatycznie zainstaluje. Po przeładowaniu strony możemy klikając na ikony kamer wideoczatować ze znajomymi. Instalacja jest jednorazowa.

Jak przyznają autorzy FB rozszerzenie najlepiej działa w przeglądarkach internetowych Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer i Safari (Mac OS X). Na razie nie ma jeszcze wersji dla Linuksa i urządzeń mobilnych.

Popularne posty